Jak dbać o ciało? Haluksy, celuit i pot

Jak wspomniałam we wcześniejszym artykuły ciało nasze, gdy jest niezadbane ma problemy różnego rodzaju. Warto od czasu do czasu poświęcić trochę czasu dla siebie na pielęgnacje. Następnymi częstymi problemami są haluksy, cellulit i męczący pot w ciepłe dni.

Haluksy - to zniekształcenie dużego palca u nogi, powodów tego schorzenia może być wiele. Nie raz z naszej winy. Zalicza się do nich między innymi:

- różnego rodzaju urazy

- zaburzenia hormonalne

- choroby tkanki łącznej i mięśniowej

- schorzenia metaboliczne

- zaburzenia i choroby neurologiczne

- źle noszone obuwie

- słaba kondycja fizyczna

- siedząco- stojący tryb życia

- nadwaga

To schorzenie jest bolesne i czasem uciążliwe zwłaszcza w lecie dla Kobiet. Są jednak na to sposoby, aby się ich pozbyć. Wystarczy odpowiednio leczyć. Zgłosić się do lekarza i stosować się do zaleceń. Nie raz niestety jest potrzebna operacja, ale  tego typu przypadki często się nie zdarzają.

Najważniejsze, aby nosić wygodne obuwie i dbać odpowiednio o stopy w każdym wieku.

Cellulit - to problem wielu kobiet, aby być piękną trzeba się go pozbyć. Sama słyszałam o metodzie zredukowania go poprzez masaż, zabieg czekoladowy, kawowy no i odpowiednią dietę. Nie warto na pewno czekać, tylko lepiej walczyć z nim.

Cellulit będzie nie osadzał się na skórze, gdy będziemy dużo pić wody mineralnej, herbaty owocowej czy ziołowe, a nawet soków owocowych. Unikaj za to słodyczy, soli i tłuszczów. W menu musi nie zabraknąć ryb, pieczywa ciemnego, owoców i warzyw.

Masaż różnego rodzaju pobudzi, także skórę do działania krążenia. Przyśpieszy przepływ krwi, co lepiej wpłynie na rozluźnienie i mniejsze tworzenie cellulitu. Fajne też są zabiegi czekoladowe czy kawowe, które sprzyjają lepszemu samopoczuciu i likwidują pomarańczową skórkę.

Pot - nadmierne pocenie się to problem coraz większej liczby ludzi, nie tylko kobiet, bo mężczyzn też i warto z tym walczyć. Nasze ciało ma w sobie 2-5 mln gruczołów potowych, które produkują około 800ml potu na dobę, a czasem przy dużych upałach nawet więcej.

Nadmierne pocenie może być powodem różnych schorzeń. Nie powstaje tylko pod wpływem stresu, czy upalnych dni, ale także, gdy jesteśmy chorzy na tarczycę, nowotwór, cukrzyce czy inne zaburzenia neurologiczne. Z takim problemem najlepiej pierwsze udać się do lekarza i wyklucz jakąkolwiek chorobę.

Dieta w problemach z poceniem się ma także znaczenie. Duże ilości białka lub tłuszczu zwierzęcego sprawia, że zapach potu jest bardziej intensywny. Warto unikać mięsa czerwonego czy smalcu. Unikaj też ostrych przypraw i zup czy sosów z torebek.

Zioła pomogą w zmniejszeniu nadmiaru potu. Pij wywar z naparu szałwii miętowej i pokrzywy. Unikaj jednak herbat z dodatkiem lipy i czarnego bzu, ponieważ szkodzą. Możesz też kąpać się w wywarze z kory dębu lub naparze z rumianku.

Antyperspirant pomoże z nie fajnym zapachem. Najlepiej kupić go z chlorkiem glinu na noc, następnie rano zmyć, bo brudzi ubrania. A na dzień zwykły zapachowy chroniący najlepiej 24 godziny. Niektóre preparaty jednak mogą uczulać, więc trzeba obserwować działanie preparatu przy każdej zmianie.