Skutki uboczne zabiegów medycyny estetycznej

Skutki uboczne zabiegów medycyny estetycznej

Położenie się na stół operacyjny jest proste. Wystarczy tylko zdecydować się na zabieg, podpisać zgodę i czekać na termin. Dzisiejszy kult piękna wymusza na nas konieczność prezentowania się idealnie w każdej sytuacji. A ludzie idealni nie są. Co nie znaczy oczywiście, że nie chcą być. Wręcz przeciwnie. Coraz więcej z nas decyduje się na zabieg medycyny estetycznej – botox, kwas hialuronowy, regeneris, a nawet na operację plastyczną. Nieświadomi zagrożeń kładziemy się pod skalpel i nie zdajemy sobie sprawy z tego, co może nas czekać.

Na potrzeby poniższego teksty przyjmiemy nomenklaturę bazującą na sformułowaniach skutki uboczne i powikłania. Pierwszym słowem będziemy określać popularne, naturalne następstwa wykonania zabiegu, drugim natomiast poważniejsze zagrożenia z nim związane.

Botox – skutki uboczne i powikłania

- Skutki uboczne - po wstrzyknięciu botoxu mogą się pojawić małe krwiaki, delikatna opuchlizna i ból głowy. Jest to całkiem naturalna reakcja organizmu. Jednym ze skutków ubocznych jest też brak efektu. Dochodzi do niego wtedy, kiedy w ciele znajdują się przeciwciała, które powstały po wcześniejszym kontakcie z niedużymi dawkami jadu kiełbasianego (toksyny botulinowej).

- Powikłania – czasami zdarza się, że dochodzi do porażenia niewłaściwego mięśnia. Na twarzy mamy naprawdę sporo mięśni i usytuowane są one jeden obok drugiego. Wystarczy niewielki brak precyzji, a porażony zostanie nie ten mięsień, co trzeba. W takim przypadku dochodzi np. do opadnięcia powiek (gdy punkt wstrzyknięcia wybrano niewłaściwie) lub do niemożności wykonania konkretnych min. Sytuacja taka może się też zdarzyć, jeżeli toksyna botulinowa przemieści się bezpośrednio po wykonaniu zabiegu (np. na skutek schylania się lub zbytniej aktywności fizycznej). W niewielkiej ilości przypadków dochodzi też do ogólnoustrojowych powikłań spowodowanych przykładowo alergią lub przedostaniem się botoxu do krwi. Mogą wtedy wystąpić objawy grypopodobne, a także trudności w oddychaniu, zaburzenia widzenia lub mowy.

Kwas hialuronowy – skutki uboczne i powikłania

- Skutki uboczne – do standardowych skutków ubocznych należy obrzmienie miejsca poddanego zabiegowi, swędzenie, zaczerwienienie, ból lub siniaki. Czasami zdarza się też, że po podaniu zbyt dużej ilości kwasu hialuronowego, tkanki po prostu zbytnio pęcznieją, co daje efekt przypominający opuchliznę.

- Powikłania – w przypadku nietolerancji lub nieprawidłowo wykonanego zabiegu może się pojawić gorączka, wymioty, trudności z oddychaniem, stany zapalne skóry i infekcje.

Osocze bogatopłytkowe – skutki uboczne i powikłania

- Skutki uboczne – większość skutków ubocznych po zabiegu regeneris przypomina te, które mają miejsce po podaniu kwasu hialuronowego i botoksu. Chodzi o zaczerwienienie, obrzmienie okolicy zabiegowej, krwiaki i bolesność w miejscu podania osocza.

- Powikłania – większe powikłania raczej nie występują, a jest to związane z tym, że osocze bogatopłytkowe jest naturalnym materiałem, który pochodzi z ludzkiego ciała. Co za tym idzie, nie można być na niego uczulonym.

Operacja plastyczna – skutki uboczne i powikłania

- Skutki uboczne – operacja plastyczna to nie zabieg, a więc nie wykonuje się jej w trybie ambulatoryjnym, tylko na sali operacyjnej. Operacja wiąże się z przerwaniem ciągłości tkanek, a tym samym konieczna jest późniejsza rekonwalescencja. Całkiem normalny jest ból, opuchlizna, swędzenie, a nawet pieczenie miejsca poddanego zabiegowi. Podczas gojenia występuje zasinienie i czasami po zagojeniu zostaje mniejsza lub większa blizna. Powstanie bliznowców związane jest z indywidualnymi cechami danego organizmu, więc nie zalicza się ich do powikłań. Są one normalnym następstwem operacji. Normalnym skutkiem ubocznym w niektórych przypadkach jest także ograniczenie ruchomości ciała lub trudności z poruszaniem.

- Powikłania – podczas operacji może dojść do szeregu różnych powikłań. U pacjenta może powstać zator, migotanie komór serca, zapaść, wstrząs anafilaktyczny, zawał mięśnia sercowego, kłopoty z oddychaniem i inne.

 

Pamiętaj, korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych i doświadczonych placówek świadczących zabiegi medycyny estetycznej. Dzięki temu twój wygląd i zdrowie będą w dobrych rękach.