Osoby dotknięte nadpotliwością mają problem z wykonywaniem prostych, codziennych czynności. W obszarach życia zawodowego i towarzyskiego towarzyszy im dyskomfort i zakłopotanie. Takie osoby wydzielają bardzo duże ilości potu, szczególnie nogi, pachy i dłonie, w wyniku czego większość ich ciała jest stale wilgotna. Ludzie z otoczenia postrzegają te osoby jako niehigieniczne, zaniedbane co bardzo często mija się z prawdą.
Przykry zapach
Nadpotliwość nie musi kojarzyć się z przykrym zapachem. Nieprzyjemna woń jest w gruncie rzeczy wywołana przez bakterie, które gromadzą się w miejscu, w którym pot pozostaje przez dłuższy czas. Powstawaniu i utrzymywaniu się zapachu sprzyjają rosnące tam włosy. Usunięcie owłosienia zmniejsza możliwość rozwoju tych bakterii. Kąpiel i odpowiednio dobrane kosmetyki są chwilowym rozwiązaniem problemu przykrego zapachu, ale nie usuwają go na trwałe.
Higiena osobista
W utrzymaniu higieny osobistej u osób z nadpotliwością pomocne są kosmetyki zawierające związki bakteriostatyczne, które zastosowane na czysta i sucha skórę eliminują rozwój bakterii i przykrą woń nawet na 8 godzin. Pomocne jest stosowanie mydła przeciwbakteryjnego lub przeciwpotnego. Najlepiej unikać noszenia ubrań wykonanych
z tkanin syntetycznych, które wzmagają potliwość i utrzymują przykry zapach. Najlepsze są ubrania wykonane z naturalnych włókien.
Test Minora
Za pomocą tego testu rozpoznaje się nadpotliwość. Metoda ta nazywana jest inaczej jodowo – skrobiową. Miejsce o wzmożonej potliwości smaruje się jodyną, jeśli ulegnie ściemnieniu nadpotliwość zostaje potwierdzona. Dopiero w ten sposób rozpoznaną dolegliwość można poddać odpowiedniemu leczeniu.