Czy preparaty na nadpotliwość są skuteczne?

Człowiek wytwarza od kilku mililitrów do kilku litrów potu dziennie w zależności od sytuacji. Nadmierna potliwość dotyczy wielu osób i oznacza stan w którym organizm wytwarza więcej potu niż jest potrzebne na schłodzenie organizmu.

Gdy gruczoły potowe reagują zbyt silnie na wysoką temperaturę otoczenia lub bodźce emocjonalne, a zwykła woda, mydło i dezodorant nie wystarczają zmuszeni jesteśmy sięgamy po preparaty o silnym działaniu antyperspiracyjnym.



Jaki preparat wybrać?

Najlepsze są te zawierające chlorek glinu. Ich działanie jest długotrwałe i zapewniają ochronę nawet przez 3-5 dni. Nie zawierają substancji zapachowych, więc mogą być stosowane
z innymi kosmetykami. Skuteczność zaawansowanych antyperspirantów jest większa jeśli są odpowiednio stosowane. Używamy ich na czystą i idealnie suchą skórę. Najlepsza pora jest noc, wtedy gdy gruczoły potowe są mniej aktywne. Początkowo stosujemy je co wieczór, później 1-2 razy w tygodniu.

Jak działają tabletki na pocenie się?

Osoby zmagające się nadpotliwością miejscową na przykład stóp lub rąk mogą stosować tabletki na pocenie się. Jednak w przypadku nadpotliwości całego ciała ich stosowanie jest bezzasadne. Tabletki takie nie zwalczają przyczyny naszych dolegliwości tylko ich skutki. Jeżeli nadmierne pocenie jest skutkiem stresu tabletki nie przyniosą żadnego efektu.
            Składnikami takich tabletek są głównie zioła na przykład szałwia lekarska, która powoduje, że pot nie wypływa na powierzchnię skóry tylko gromadzi ją w gruczołach potowych. Skutkiem ubocznym mogą być częste wizyty w toalecie. Niektóre tabletki zawierają zioła uspokajające (melisa, wyciąg z pachnotki). One z kolei wyciszają organizm,
a tym samym zmniejszają wydzielanie potu spowodowanego stresem.

Bardzo ważne jest, aby przez zażyciem tabletek na pocenie poradzić się lekarza, gdyż występujące w nich zioła mogą osłabić lub wzmocnić działanie innych leków przyjmowanych na stałe.