Źle funkcjonująca klimatyzacja, stres spowodowany przez problemy w pracy lub w rodzinie, forsowny trening na siłowni. Te wszystkie czynniki powodują pocenie się, które jest naturalną reakcją organizmu, który oddaje ciepło otoczeniu. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy mokre plany na ubraniu występują notorycznie, i pocimy się zbyt często i zbyt obficie. Pozornie może wyglądać to na brak higieny, może być przyczyną choroby jaką jest nadpotliwość czyli hiperhydroza.
Nadpotliwość to mokry problem wielu osób. Właściwie to każdy kogo spotykamy na ulicy toczy batalię z potem, i nie zawsze wygrywa. Pamiętajmy, że jego wydzielanie to naturalny, fizjologiczny proces, ale tylko wtedy gdy jak wszystko - jest w umiarze. Pot pełni ważną rolę, chroni organizm przed przegrzaniem. Ale i jednych z nas skóra jest sucha nawet latem, zaś u innych jest wilgotna zimową porą.
O ile łatwo zaakceptować pocenie się, gdy ma to służyć schłodzeniu organizmu, o tyle jest ciężko gdy pocimy się przy każdej możliwej okazji. Potliwość może zintensyfikować alkohol i oste przyprawy a o wilgotne dłonie nietrudno gdy stoimy w obliczy jakiejś ciężkiej sytuacji. Nasze gruczoły potowe reagują na każde zwiększenie aktywności. Coraz więcej osób cierpiących na nadpotliwość szuka pomocy na własną rękę, a jest to błąd, ponieważ możemy trafić na niewłaściwego specjalistę. Botoks na nadpotliwość to innowacyjna i efektywna forma terapii.
Jak sobie pomóc?
W przypadku gdy dotyka nas nadpotliwość a nie pomagają specjalistyczne antyperspiranty, czy też różnego rodzaju zasypki a zmiana diety pomaga ale za wolno, warto rozważyć inną ewentualność. Bardzo skuteczną metodą leczenia nadpotliwości jest wstrzykiwanie botoksu w dłonie, czoło, bądź inne miejsce objęte schorzeniem.
Botoks na nadpotliwość
Zabiegi mające na celu blokowanie gruczołów potowych są znane od lat i cieszą dużą popularnością wśród pacjentów. Przed rozpoczęciem zabiegu bardzo ważne jest dokładne oznaczenie miejsc objętych największą potliwością. W tym celu pacjent musi przejść test Minora (jodowo-skrobiowy), czyli miejsce na ciele musi zostać posmarowane jodyną a następnie posypane skrobią ziemniaczaną. Z czasem powierzchnia zrobi się czarna. Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny, ale osoby wrażliwe powinny być znieczulone, zwłaszcza jeśli leczy się nadpotliwość dłoni czy stóp. Botoks na czoło wstrzykuje się bez znieczulenia, ponieważ w tym obrębie zabieg nie jest bolesny. Następnie po aplikacji znieczulenia lekarz dermatolog dzieli skórę na równe kwadraty za pomocą gencjany (fioletu).
Wstrzykiwanie botoksu - efekty
Efekty, które są widoczne po terapii można zauważyć już po kilku dniach. Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej nerwy zostaną zablokowane przez około 6-12 miesięcy, następnie na ich miejsce zaczną narastać nowe. Po zabiegu może wystąpić miejscowe zaczerwienienie powierzchni skóry oraz delikatny obrzęk, który ustąpi samoistnie po kilku dniach. Do kilku może wystąpić również miejscowa bolesność miejsc objętych zabiegiem.
Botoks na nadpotliwość jest bardzo bezpieczną i skuteczną metodą leczenia tej przykrej przypadłości. Od teraz nadpotliwość głowy i twarzy może zostać tylko wspomnieniem, które przeminie.