Leczenie bruksizmu

Podstawą skutecznego leczenia wszelkich dolegliwości jest trafna diagnoza. Prawidłowe znalezienie przyczyny problemu i usunięcie jej to gwarancja skutecznego leczenia. Tak też jest w przypadku bruksizmu. Wybór metody leczenia zależy od przyczyny zaistniałych dolegliwości.

  • Najczęstszą przyczyną jest stres – w tym przypadku pacjent musi nauczyć się eliminować stres w swoim życiu w jak największym stopniu. Tylko chora osoba najlepiej wie, co mu pomaga w walce ze stresem. Może to być relaksująca muzyka, czytanie książek, spacery czy kąpiel. Pomocne jest zapoznanie się z nauką skutecznego radzenia sobie ze stresem.
  • Na czas snu stosuje się specjalne nakładki (szyny) – jest ona nakładana na zęby górne aby nie ocierały o zęby dolne. Sposób ten zapobiega jedynie skutkom bruksizmu, jednak nie leczy jego przyczyny.
  • Wyrównywanie zgryzu poprzez redukcję jednego lub kilku „wystających punktów” – nieprawidłowy zgryz można leczyć za pomocą aparatu ortodontycznego albo za pomocą nowych wypełnień lub koron.

Leczenie botoksem

            Botoks, który jest najczęściej kojarzony z wypełnianiem zmarszczek jest również używany w leczeniu bruksizmu. Zauważono, że bruksizmowi często towarzyszy przerost mięśni żwaczy, które unoszą żuchwę i umożliwiają zaciskanie zębów. Badania wykazały, że gdy żwacze są osłabione to zgrzytanie zębów jest o wiele rzadsze lub całkowicie ustępuje. Właśnie w tym celu stosowany jest botoks. W tym przypadku nie powoduje on sparaliżowania żwacza, pacjent może normalnie funkcjonować. Z reguły nie występują skutki uboczne, chociaż możliwe jest odczucie, że mięsień jest słabszy.

Pamiętajmy, aby nie lekceważyć zgrzytania zębów głównie ze względu na swoje zdrowie, ale również dla komfortu najbliższych osób, które z nami przebywają.