Problem nadpotliwości jest oraz częściej spotykany u osób w rożnym wieku. Nie jest ona jednak uważana za chorobę, lecz za niewygodną dolegliwość. Jak objawia się nadpotliwość i jak ją leczyć?
Objawy nadpotliwości
Nadpotliwość objawia się poceniem się w sytuacjach, w których nie powinno do tego dochodzić, np. gdy nie jest gorąco, bez wysiłku fizycznego, bez zdenerwowania, gdy ilość potu jest za duża, gdy pocenie obejmuje inne części ciała niż pachy, dłonie, czy stopy, gdy pocenie się utrudnia codzienne funkcjonowanie, gdy nadmierne pocenie utrzymuje się przez długi czasu, a dostępne środki nie pomagają go zwalczyć.
Domowe sposoby na nadpotliwość
Podstawą jest prawidłowa higiena. W takich przypadkach prysznic rano i wieczorem staje się obligatoryjny. Prysznic powinno się kończyć zimną wodą, gdyż ta zwęża ujścia gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie potu.
Kolejnym krokiem jest stosowanie odpowiednich antyperspirantów. Zwykły dezodorant nie pomoże. Warto antyperspirant kupić w aptece, np. Antidral, czy Perspiblock. By działały poprawnie należy stosować się do zaleceń producenta. Niektóre z nich posiadają specjalne substancje, które pielęgnują skórę pod pachami lub blokują kanaliki potowe (chlorowodorek glinu, jony srebra). Są też takie, które dodatkowo hamują odrastanie włosków pod pachami (produkty z mocznikiem). Antyperspiranty dostępne są w sztyfcie, kulce lub spray'u.
Przy nadmiernym poceniu się warto także korzystać z odpowiedniej bielizny. Najlepiej wybierać luźne fasony odzieży, oddychające, z naturalnych włókien. Dostępne są także skarpetki z jonami srebra, które działają bakteriobójczo i zapobiegają nieprzyjemnym zapachom.
Na poziom pocenia się ma wpływ także dieta. Osoby cierpiące na nadpotliwość powinny unikać ostrych i gorących potraw, a także kawy oraz alkoholu. Poceniu sprzyja także spożywanie zbyt dużej ilości mięsa, słodyczy, czy niektórych warzyw: czosnek, cebula. Warto sięgnąć po napar z szałwii lub mięty.
Przydatne mogą okazać się także kąpiele ziołowe i relaks. Stosowanie kąpieli dwa razy w tygodniu z takich ziół jak: mięta, szałwia, rumianek, kora dębu i brzoza będzie działać przeciwpotnie i przeciwzapalnie.
Zabiegi
Nadpotliwość można wyleczyć także zabiegami: jontoforezą, botoksem lub metodą Palomar SlimLipo 3D.
Jontoforeza polega na stopniowym uszkadzaniu kanałów jonowych gruczołów potowych za pomocą prądu i specjalnych środków. Metodę tą stosuje się gównie w leczeniu nadpotliwości stóp oraz dłoni. Zabieg jest bezbolesny i trwa około 15 minut. Wymagane jest około 10 zabiegów, a efekt utrzymuje się kilka miesięcy.
Ostrzykiwanie toksyną botulinową stosuje się w celu zablokowania nerwów, które zaopatrują gruczoły potowe. W ten sposób blokowane są gruczoły w miejscach objętych zabiegiem. Najczęściej botoks stosuje się na dłoniach, stopach, pachach oraz twarzy. Ostrzykiwanie twarzy i pach nie jest bolesne, za to implikowanie botoksu w dłonie i stopy może być niekomfortowe dla pacjenta. Efekty utrzymują się około 6-12 miesięcy.
Palomar SlimLipo 3D to nowa metoda walki z nadpotliwością. Polega na rozpuszczeniu laserem i odessaniu gruczołów potowych. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Metoda jest jednak droga – jej koszt waha się w granicach 5 tys. złotych.
Interwencja chirurgiczna
Jeśli inne sposoby okażą się zawodne można poddać się operacji chirurgicznej. Wśród nich można skorzystać z torkoskopowej sympatektomii piersiowej lub laparoskopowej sympatektomii lędźwiowej.
Pierwsza operacja polega na usunięciu nerwów odpowiedzialnych za przesyłanie impulsów do gruczołów potowych lub ich zablokowaniu. Dotyczy nerwów zlokalizowanych w okolicy pach. Zabieg jest wykonywany przy znieczuleniu ogólnym. Skuteczność zabiegu wynosi około 95-98 %. Drugi zabieg polega na tym samym, lecz w innej części ciała. Nerwy usuwane są z okolic nerek i powstrzymuje pocenie się stóp. Skuteczność wynosi około 80 %.