Przyczyny nadpotliwości

Pot to nie nasz wróg. Nasz organizm wytwarza go cały czas, ale zazwyczaj nawet tego nie czujemy. Jego zadaniem jest regulowanie temperatury ciała i oczyszczanie organizmu
z toksyn. Problem zaczyna się, gdy gruczoły potowe produkujemy go w nadmiarze

Co to jest nadpotliwość?
            Pocenie jest szczególnie intensywne podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, pod wpływem silnego stresu, zdenerwowania, zaniepokojenia lub gdy temperatura otoczenia jest wysoka. Nasze ciało reaguje na zmiany hormonalne naszego organizmu (dojrzewanie, menopauza). Nie jest też obojętne zjedzenie pikantnych potraw. Jeśli organizm wytwarza więcej potu niż jest to konieczne do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała mamy do czynienia z nadpotliwością. Najczęściej dolegliwość ta ma podłoże emocjonalne, ale może być też spowodowana chorobami naszego organizmu takimi jak:
 - cukrzyca,
- nadczynność tarczycy,
- gruźlica,
- choroby nerek.

Przyczyny nadpotliwości

  • Nadpotliwość może być skutkiem cukrzycy. W tym celu należy sprawdzić poziom glukozy we krwi. Stres, duża ilość kawy, sporadyczne posiłki, intensywne odchudzanie czy nawet głodówki mogą powodować nadmierne pocenie się.
  • Hormony są również powodem nadmiernego pocenia się, U kobiet właśnie ta dolegliwością rozpoczyna się menopauza. Naturalne pocenie się występuje po porodzie, gdyż organizm pozbywa się nadmiaru płynów po ciąży.
  • Nowotwory, które rozwijają się w układzie chłonnym lub gruźlica objawiają się właśnie nadpotliwością.
  • Skłonność do wrodzonej nadpotliwości może mieć tez podłoże genetyczne. Są osoby, które pocą się bardziej intensywnie, nie są objawem żadnej choroby, a jedynie efektem intensywnej pracy gruczołów potowych.
  • Czasami może okazać się, że cierpimy na nadpotliwość pozorną. Jest ona spowodowana przegrzewaniem ciała, noszeniem ubrań ze sztucznych materiałów, duża ilość kofeiny, przypraw, papierosów. W takim przypadku pomocna jest zmiana złych nawyków, częstsze prysznice, w razie potrzeby antyperspiranty.

 

Nadmierne pocenie się, które pojawia się często i trwa przez dłuższy czas jest zawsze sygnałem do wizyty u lekarza. Nie lekceważmy tej dolegliwości.